Teksti suurus:
A A A

Hiiumaa malevkonda ehib oma lipp

01.03.2016
Naela lööb NK Hiiumaa malevakonna pealik Hergo Tasuja
Autor: Heiki Magnus
Laupäeval, 27. veebruaril kogunesid Hiiumaal Reigi kirikusse nii omavalitsusjuhid kui Kaitseliidu liikmed ja külalised. Hiiumaa malevkonna noorkotkaste jaoks oli see ajaloolise tähtsusega sündmus, sest siin andis oma õnnistase Noorte Kotkaste Hiiumaa malevkonna lipule EELK Tartu piiskop Joel Luhamets.
Reigi kirikusse kandis lipu Kärdla rühma 2015 aasta tublim noorkotkas Aiko Kaasik koos Lauka rühma noorkotkaste Karmo Silma ja Kenet Vainoga.

Naela löömise au lipuvardasse said ettevõtmise toetajad Hiiu maavanem Riho Rahuoja, omavalitsusjuhid Käina, Emmaste ja Hiiu vallast ning Kaitseliidu (KL) Lääne maleva pealik mjr Mehis Born, Noorte Kotkaste peavanem Silver Tamm, Hiiumaa malevkonna pealik Hergo Tasuja ja Lauka rühma mulluse aasta tublim noorkotkas Raigo Rako.

Lipu õnnistamisele järgnenud pidulikul koondusel Kõrgessaare noortekeskuses rääkis Tamm, et teda rõõmustab lipu õnnistamise sattumine kokku veel teise olulise sündmusega. Siinsamas lähedal, Lauka koolis võeti 20 aastat tagasi Hiiumaal vastu esimesed noorkotkad. “ Tore, et Hiiumaa noorkotkad said lipu, mille saamist pidasid oluliseks ka omavalitsusjuhid,” ütles peavanem. Ta tundis heameelt, et Noorte Kotkaste tegevust väärtustatakse.

Tamm rääkis, et taasloodud organisatsioonis teistel malevkondadel lippu ei ole ja suure tõenäosusega ei tule ka. Kuna Hiiumaa noorkotkad kuuluvad Noorte Kotkaste Lääne maleva koosseisu, siis oli sageli keeruline lippu õigeks ajaks üle mere Läänemaalt Hiiumaale ja tagasi transportida.

Born ütles, et ta toetas igati noorkotkastele oma lipu annetamist. “Soovin siinsetele noorkotkastele jõudu, indu ja edu uue ja uhke lipu alla toimetamiseks,” ütles Born. “Kasvage ise igakülgselt ja suurenegu ka malevkond!”

Rahuoja rääkis, et Hiiumaal on aastas umbes 30 sellist päeva, kus lennuk ei lenda ja praam ei käi, seega side mandrimaaga on katkenud. “See võib nii mõnegi ürituse, kus lipp peab olema aukohal, ära rikkuda,” ütles maavanem. Ta lisas, et lipp on meie kõigi jaoks olulise tähtsusega nagu arengustrateegia, mille järgi saame joonduda ja mis aitavad suunda ja väärtusi meeles pidada. “Lipp sümboliseerib ka isamaad, mida tuleb hoida ja kaitsta ja seepärast peab lippu hindama,” ütles Rahuoja. “Me ei saa kunagi arvult suureks, aga me võime saada suureks vaimult. Viimased aastad on olnud Hiiumaal kui ärkamise aeg ja loodan, et Noorte kotkaste lipp on sümbol, mis meie noorte vaimu tugevdab.”

Esimene pidulik noorkotkaste ja kodutütarde vastuvõtmine Hiiumaal oli Lauka põhikoolis 23. veebruaril 1996 aastal, kus tõotuse andsid 18 noort. Esimene noorkotkaste rühmapealik oli Kait Holtsman ja abi Avo Träder. Esimene kodutütarde rühmavanem oli Maia Karhu ja abi Kairi Laid.

Helja Kaptein